evosoft - Simotion Integration test engineer

“Today our community of around 1600 IT professionals and engineers believes – along with me – that evosoft is the place for us. Our colleagues in Budapest, Miskolc and Szeged are busy writing software which, although invisible to the naked eye, can fundamentally influence our everyday lives. You will come across our software in the largest medical equipment, along countless railway lines, not to mention that the automation systems of the greatest car manufacturers are driven by our code and you can even find us in electric cars. There are hardly any areas of industry where the programs tested or developed by me or my colleagues are not present. evosoft, in its full name evosoft Hungary Kft. started off with 3 members more than 20 years ago. As of today our headcount has reached the 1600 employee level, and it is increasing – be part of our team!

Simotion Integration test

Feladatok:

  • Aktív részvétel a Simotion termék megjelenés előtti integrációs tesztelésében
  • Meglévő tesztek futtatása és karbantartása
  • Új tesztek automatizálása
  • Hibás tesztek javítása
  • Hibák elemzése, dokumentálása, követése hibakövető rendszerben

Elvárások:

  • Felsőfokú szakirányú (villamosmérnöki, mérnök informatikus) végzettség
  • Tapasztalat Simatic S7 PLC család használatában
  • Német és/vagy angol kommunikációképes nyelvismeret
  • Önálló és csapatmunkára való hajlam, rugalmasság
  • Kiváló kommunikációs és problémamegoldó készség
  • Legalább egy Script nyelv és/vagy C# nyelv ismerete

Előny:

  • Perl script nyelv ismerete
  • Német nyelv ismerete
  • Simotion ismeret
  • OPC UA ismeret
  • SW tesztelési tapasztalat, tesztelési módszerek ismerete
  • ISTQB szoftvertesztelői vizsga

Amit kínálunk:

  • Betanulhatsz tapasztalt kollégák mellett
  • Fiatal, dinamikusan fejlődő csapat része lehetsz
  • Kellemes munkakörnyezetben és biztos munkahelyen dolgozhatsz
  • Lehetőséget kaphatsz nemzetközi tapasztalatszerzésre
  • Vonzó juttatási csomagot ajánlunk neked
  • Továbbképzéseken vehetsz részt

Organization: Advanta

Company: evosoft Hungary Szamitastechnikai Kft.